2022-02-17 13:21:29

21. veljače- Međunarodni dan materinjeg jezika

Materinji ili materinski jezik prvi je jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji. Stručnjaci tvrde da je znanje materinskog jezika vrlo važno pri formiranju mišljenja.

UNESCO je 1999. godine na 30. zasjedanju Glavne skupštine donio odluku o proglašenju 21. veljače Međunarodnim danom materinskoga jezika.

UNESCO i na ovaj način želi podsjetiti da jezici nisu samo vitalan dio civilizacijskoga kulturnog naslijeđa, već i nezamjenjivi izraz ljudske kreativnosti i veličanstvene različitosti, a obilježavanje ovog dana ide k cilju promicanja jezične raznolikosti i višejezičnog obrazovanja.

Učenici 7.b razreda su na nastavi Hrvatskoga jezika interpretirali djelo za cjelovito čitanje  Pjesme, D. Cesarića. Uz interpretaciju, dobili su zadatak kroz likovni izražaj i riječi stvoriti „blackout“ poeziju na temelju pročitanih pjesama.

(“Blackout” poezija je  spoj likovnosti i pjesništva. Naziv blackout (“zacrnjenje”) dolazi od prepoznatljivog vizualnog izgleda koji ova vrsta pjesama poprima nakon pretvorbe već gotovog teksta u novu pjesničku cjelinu.Blackout pjesma izrađuje se tako da se uzme stranica nekog već postojećeg teksta (proze ili poezije, beletristike ili publicistike), a zatim se u tom tekstu odabiru riječi koje će sačinjavati novu, neovisnu misaonu cjelinu, dok se ostatak nepotrebnih riječi zacrnjuje (ili precrtava) najčešće markerom ili temperom).

 


Osnovna škola Ivana Zajca Rijeka