« Svibanj 2024 »

TERENSKA NASTAVA-6. r. -GRAĐANSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE
Autor: Koraljka Mahulja-Pejčić, 12. 3. 2019.

Građanski odgoj i obrazovanje je izvannastavna aktivnost koja u svom programu veliku pozornost posvećuje očuvanju okoliša i zaštiti prirode. Ususret Svjetskom danu voda učenici 6. razreda posjetili su izvorište Zvir te su uz stručno vodstvo gospodina Damira Togunjca obišli cijelo postrojenje, izvorište i tunel s bunarima koji se proteže čak do ispod Kozale. Naša najznačajnija izvorišta su Zvir Rječina.Posjetili smo bisere prirode koji se nalaze u zoni strogog stupnja zaštite.

Učenici su vidjeli veličanstvenu snagu vode i ljepotu netaknute prirode te saznali kako voda dolazi od izvora do naših domova. Posebnu pozornost obratili su na očuvanje čiste vode te njezine važnosti za naše zdravlje. Nakon obilaska izvora prošetali su gradom, napili se čiste riječke vode na gradskim slavinama koje su postale simbol grada i okrenuli brojač EPK 2020.

Na širem riječkom području brojimo čak šest izvora visoke kakvoće koje spajamo jedinstvenim sustavom vodoopskrbe.

IZVOR ZVIR

Izvor Zvir nikad ne presušuje zbog izrazito velikog slivnog područja. Nalazi se u centru grada u Vodovodnoj ulici, udaljen1.700 m od mora, na nadmorskoj visini od 5 m.n.m.

Voda izvora Zvir , jakog krškog vrela na maloj nadmorskoj visini 5 m nad morem, nadolazi iz dubine ljevkastom udubinom koja ulazi u stjenovitu padinu brda Sveta Katarina i stvara mirno jezerce, a snažno otječe na njegovoj južnoj strani u korito Rječine, u njegovoj neposrednoj blizini na njenoj desnoj obali.

ZANIMLJIVOSTI:
Izvor je u upotrebi od 1894. godine, kada je stari dio Rijeke, devet godina nakon Sušaka, dobio javnu vodoopskrbu. Voda izvorišta Zvir predstavlja oko 80% ukupno raspoložive izdašnosti svih izvora vode za piće, s kojih KD VODOVOD i KANALIZACIJA d.o.o. Rijeka zahvaća vodu u mjesecima presušivanja izvora Rječine. Prošlost korištenja vode izvorišta Zvir seže, najvjerojatnije, i u antičko doba, i to za potrebe rimske Tarsatike.

Prema pučkim mitovima, čarobnjak Malik bio je zadužen za čuvanje vode s izvora Rječine i sprječavao njezino korištenje, a u čuvanju "žive i dobre vode" su mu pomagale nimfe i čarobnjaci.