OBILJEŽAVANJE MEĐUNARODNOG DANA SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA
Autor: Koraljka Mahulja-Pejčić, 26. 1. 2018.

Učenici 8.a i 8.b razreda sudjelovali su u obilježavanju  Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta koji se obilježava 27. siječnja.

U školskoj knjižnici pogledali su igrani film „Dječak u prugastoj pidžami“ koji je snimljen prema istoimenoj knjizi.Iz perspektive osmogodišnjeg dječaka koji je uvelike zaštićen od stvarnosti Drugog svjetskog rata, svjedoci smo zabranjenoga prijateljstva koje će nastati između Brune, sina nacističkog zapovjednika, i Schmuela, dječaka Židova koji je zarobljen u koncentracijskom logoru. Iako dječake fizički razdvaja bodljikava ograda, njihovi će životi postati nezaobilazno isprepleteni.
Izmišljena priča o Bruni i Schmuelu, pričana iz neobične perspektive, baca svjetlo na brutalnost, bezosjećajnost i razorne posljedice rata. Njihovo će nas tragično putovanje podsjetiti na milijune nevinih žrtava holokausta.

PRIKAZ FILMA Dječak u prugastoj pidžami

Ovaj film s teškom tematikom govori o  Drugom svjetskom ratu. U centru događanja su dječaci Bruno i Šmuel. Bruno je sin nacističkog narednika , a Šmuel je Židov u logoru. Njih dvojica spoji neobično prijateljstvo.

Drugi svjetski rat je bio među najmračnijim razdobljima u povijesti čovječanstva. Židovi su stradavali  samo radi svoje nacionalnosti i religije. Dječak Bruno jednog dana upoznaje Šmuela igrajući se u dvorištu. Čudi se njegovom imenu i čudnoj odjeći, ne znajući da je Šmuel zapravo u logoru. Brunu okolina uči da su Židovi loši ljudi, izuzev njegove majke. Nakon što majka pada u depresiju znajući što se događa u logoru pored njihove kuće otac odluči da se djeca s majkom presele kod tete. Prije negoli ode, Bruno pristaje pomoći Šmuelu da mu spase oca u logoru, ni ne pomišljavši o tome da im slijedi smrt.

Redatelj je ovim filmom želio prikazati užasne prizore iz rata i nedužno stradavanje djece. Glumci su izvrsno glumili i muzika je bila prilagođena. Film je osvojio i nekoliko nagrada. Pouka filma je da ljude ne bi trebali suditi po nacionalnosti. Povijest je učiteljica života stoga iz ovog filma trebamo o njoj učiti da se takve grozote nikad ne ponove.

UNA MAJANOVIĆ,8.a

„Postoje knjige koje nisu došle na ovaj svijet da bi nam pričale o nekim drugim izmišljenim svjetovima. Neke su knjige toliko stvarne da nam se čini da smo i sami likovi iz priče. I zaista, moglo nam se tako lako dogoditi da uistinu i jesmo. Srećom, nismo. Ali nisu svi bili takve sreće. Ljudi se u suštini rađaju jednaki, ali u nekom su se periodu povijesti neki ljudi rađali kao ljudi, a neki kao nešto što nisu ljudi, ali imaju sve ljudske karakteristike.“