« Svibanj 2024 »

STARA SUŠICA-ŠKOLA U PRIRODI TREĆIH RAZREDA
Autor: Patrik Fabijanić, 27. 3. 2017.

Od 20. do 22. ožujka 2017. g. učenici 3.a i 3.b razreda u pratnji razrednica: Valentine Borščak, Marijane Milković Donadić, učiteljice Engleskog jezika Bojane Palijan te pedagoginje Barbare Skočilić boravili su u dvorcu Stara Sušica gdje je organizirana Škola u prirodi. U dječjem odmaralištu u Staroj Sušici pridružile su nam se i animatorice. Školu u prirodi pohađalo je 53 učenika. Polazak u Staru Sušicu bio je 20. ožujka u 8.30 h s autobusne stanice kod škole, a povratak 22. ožujka 2017. g. oko 11.30 h.

U sklopu ove terenske nastave u potpunosti su ostvareni planirani odgojno-obrazovni ishodi. Učenici su se upoznali s obilježjima gorskog zavičaja (izgled, vode, klima, biljke, životinje). Promatrali su biljni i životinjski svijet slatkovodnih voda (potok Sušica) . U šetnji šumom lovac im je pokazao različite biljke te pričao o šumskim i divljim životinjama. Svakodnevno se održavala nastava prema predviđenom programu. Za učenike je bila pripremljena posebna radna bilježnica sa zadatcima iz različitih nastavnih predmeta. Učenici su se upoznali s prošlošću mjesta Stara Sušica. Kroz  primijenjene matematičke  zadatke uvježbavalo se dijeljenje brojeva do 1 000. Pročitana je pjesma Pozdrav šumi D. Tadijanovića. Ponovljeno je pisanje naziva naselja, voda i gora  gorskog zavičaja. Učenici su svakodnevno vodili Dnevnik boravka u dvorcu te napisali razglednice. Pjevale su se pjesme o proljeću te se osluškivali zvukovi u prirodi. U tehnici origami pod vodstvom animatorica izrađene su žabice. Nastavu iz Engleskog jezika održavala je učiteljica B. Palijan.

Boravak u dvorcu obilježilo je veselo druženje, igra u prirodi te međurazredna natjecanja. Poticala se samostalnost u obavljanju osnovnih higijenskih zadataka - održavanju osobne čistoće te čistoće soba. Redari su sudjelovali u pripremi stola u blagavaonici. Navečer je bio organiziran zabavni večernji program.

Obilaskom prirode gorskog zavičaja učenici su ponovili što su naučili o snalaženju u prirodi, vidjeli su različite biljke i životinje  slatkovodnih voda i šume. Učenike se poticalo se na  razmišljanje o važnosti očuvanja prirode te značenju kretanja za čovjekovo zdravlje.

Učenici su bili vrlo zainteresirani i sa zanimanjem su se uključili u različite aktivnosti tijekom boravka u dvorcu. Poštovali su pravila ponašanja te se lijepo međusobno družili. Na veliko zadovoljstvo učenika, učiteljica te animatora Škola u prirodi u dvorcu Stara Sušica  je vrlo uspješno provedena.

Učiteljice: Valentina Borščak i Marijana Milković Donadić

UČENIČKI DOJMOVI:

Šetali smo šumom, čak i kraj potoka. U potoku smo vidjeli žabe i punoglavce. Po bari su plivale žabe. To je sve bila nastava. Lovac nas je vodio kroz lovište i pričao nam o životinjama.

ANDRO BRKLJAČIĆ,3.B

Najzabavnije mi je bilo kada smo išli na potok Sušicu. Zapamtit ću da je Leo uhvatio žabu u svoju bocu. Tete kuharice su nam pripremale puno ukusnih jela. Najukusniji mi je bio puding od vanilije. Zabavili smo se na plesu ludih frizura i dodjeli diploma.

ELENA DRAGOSLAVIĆ,3.A