« Svibanj 2024 »

TERENSKA NASTAVA - 6.a i 6.b razred (30.4.2013.)
Autor: Patrik Fabijanić, 2. 5. 2013.

HUM,ROČ,MOTOVUN

Napokon je došao dan dugo očekivane terenska nastave šestih razreda OŠ Ivana Zajca u Hum,Motovun i Roč.

Kao i uvijek kada negdje putujemo, u autobusu je bilo zabavno. Prolazeći tunelom Učka uvijek se iznenadim koliko je taj tunel dugačak. Vodič nam je govorio kako su  prvi automobili tunelom Učka prošli 27. rujna 1981. godine i da je to bio najduži tunel u Hrvatskoj sve do izgradnje Svetog Roka. Kada smo izašli iz tunela došli smo u Istarsku županiju, pa smo pričali o Istri i njenoj ljepoti. Istra je najveći hrvatski poluotok i nalazi se na sjevernom dijelu Jadrana.

Prvo odredište nam je bio Roč koji je zbog lijepog sunčanog jutra izgledao kao mjesto iz bajke. Priroda  prepuna zelenila i obasjana suncem je slika koja mi je ostala u sjećanju na to malo mjesto u Istri. Tu smo se svi zajedno družili i igrali te posjetili zanimljiv privatni muzej u kojem smo vidjeli puno predmeta iz davne prošlosti tog mjesta te narodnu nošnju mještana.

Posebno me se dojmila veličina kreveta koji je bio toliko malen da ne znam kako je cijela obitelj tu mogla spavati. Nakon Roča sljedeća stanica bio je Hum. To je najmanji grad na svijetu, sa samo 24  stanovnika. Taj podatak nam je rekla najstarija stanovnica tog malog grada. Gradić je vrlo neobičan i poznat po Aleji glagoljaša.

U gradić se ulazi kroz velika metalna vrata na kojima su označeni mjeseci u godini, a običaji kažu da se kroz vrata smije ući samo ako si bez grijeha. Gradić ima samo dvije ulice, crkvu i nekoliko kućica. Doista mali grad! Nakon Huma smo krenuli u Motovun. Podaci govore da je Motovun najbolje sačuvana istarska utvrda koja se razvila na vrhu strmog brežuljka. Da bi došli do vrha Motovuna morali smo proći 1052 stube i to najduže stubište u Hrvatskoj. Pogled s vrha je predivan. Motovun je grad koji je sačuvao srednjovjekovni izgled i poznat je po filmskom festivalu koji se održava svake godine krajem  srpnja od 1999. godine.  Budući da za lektiru trenutno čitam Nazorovog Velog Jožu sjetila sam se da je mjesto radnje smješteno u Motovun. Nakon razgledavanja  i kratkog odmora, na naše iznenađenje, umjesto povratka kući uputili smo se u Pazin. Tu smo posjetili elektro mlin i pazinsku mlinaricu koja nam je ispričala kako jedina u hrvatskoj ima integralni griz i ljuštilicu za pir- najzdraviju žitaricu koju  ljudi malo koriste u svojoj prehrani. Također radi kruh i razne prerađevine od žitarica iz prirodnog uzgoja. Neki od nas su kupili brašno, palentu ili neki drugi proizvod.

Tim posjetom mlinu u Pazinu završila je naša  terenska nastava. Svi smo  bili sretni i pod dojmom lijepo provedenog dana u prekrasnoj Istri!

DOROTEA HATEŽIĆ,6.a