« Svibanj 2024 »

KAZALIŠNA GALERIJA “ZAJC” I PREDSTAVA „BIJELI KLAUN“
Autor: Koraljka Mahulja-Pejčić, 5. 4. 2023.

Stalni postav Galerije “Zajc” smješten je u prostoru dvaju krakova bočnih stepenica i na tzv. “Vidikovcu Klimt”, galeriji na najvišem katu zgrade Kazališta.

Učenici su uz stručno vodstvo prošetali kroz čarobni svijet kazališta te se upoznali sa scenografijom, rasvjetom, rekvizitima i kostimima. Isprobali su šešire, odjenuli kostime, vidjeli fotografije  i kazališne  plakate , prošetali malom pozornicom i balkonom te doznali male tajne iz povijesti Kazališta.

Saznali su tko sve sudjeluje  u složenom i kreativnom procesu pripreme i realizacije predstava. Učenici su bili jako zainteresirani te su svoje dojmove zapisali na papir i  ubacili su “Vremensku kapsulu” u kojoj će trajno biti zapisano kako su učenici 6.a i 6.b razreda  OŠ Ivana Zajca posjetili kazalište s kojim dijelimo ime.

Nakon poučne i zanimljive šetnje kazališnim hodnicima i prostorijama, smjestili su se u kazališne lože i pogledali predstavu „Bijeli klaun“ koja je rađena prema dječjem romanu Damira Miloša. Učenici su ovo djelo pročitali za lektiru te su pozorno pratili predstavu koja im se jako svidjela.

Predstava “Bijeli klaun” i izvedbi Istarskog narodnog kazališta u suradnji s HNK-om Ivana pl. Zajca, donosi vizualno dojmljiv cirkuski svijet koji je daleko od puke razonode već je polazište za promišljanje  o odrastanju i prihvaćanju drugog i drugačijeg. Mora li jedan mali klaun ispuniti očekivanja svoje okoline? Mora li on biti, baš poput svih drugih klaunova, pun boja, duhovit i zabavan?

Galerija fotografija-klik na opširnije: