« Svibanj 2024 »

18.11.-DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE DOMOVINSKOG RATA I DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA I ŠKABRNJE
Autor: Koraljka Mahulja-Pejčić, 17. 11. 2022.

Pod motom „I u mojoj školi Vukovar svijetli!“, u školskoj knjižnici, održan je sat Hrvatskog jezika  u 8.b razredu posvećen Danu sjećanja. Na satu sjećanja  i odavanja počasti žrtvama Domovinskog rata učenici su čitali Priče iz Vukovara, Siniše Glavaševića. Razgovarali smo o ratu, junacima, herojima, stradanjima civila u Vukovaru i simbolu grada heroja. Učenici su podijeli svoje dojmove  o Vukovaru nekad i danas jer su ga posjetili prije mjesec dana. Prisjetili su se i priča svojih djedova i baka o Domovinskom ratu te prenijeli na nas  snažne emocije kada pričaju o tom vremenu. Na  završetku sata zapalili smo lampione u školskom dvorištu.

Učenici osmih razreda Priče iz Vukovara čitaju kao djelo za cjelovito čitanje. 8.a je nakon čitanja ilustrirao priče koje smo izložili na školskom panou, a 8.b je čitao naglas priču po želji.

Cijeli sat protekao je u dostojanstvenoj atmosferi nabijenoj emocijama.

SINIŠA GLAVAŠEVIĆ:

PRIČA O DJETINJSTVU

Svatko ima pravo na djetinjstvo. Svatko ima pravo, ali ima onih generacija koje ga naprosto

daju u zamjenu, u zamjenu za buduća djetinjstva. Takvima je hrabrost urođena, takvima

pripada svijet, pripada im čak budućnost.

PRIČA O GRADU

Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još

urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali, i primili prvi poljubac – netko je

jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema? Nema izloga u kojem ste se divili

vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film, vaša je prošlost

jednostavno razorena i sada nemate ništa. Morate iznova graditi. Prvo svoju prošlost, tražiti

svoje korijenje, zatim svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost.

A grad, za nj ne brinite, on je svo vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe.

Grad – to ste vi.

3.a-pano