« Svibanj 2024 »

SEDMAŠI U ZAGREBU (29.4.2014.)
Autor: Patrik Fabijanić, 13. 5. 2014.

U utorak, 29.4.2014. godine, učenici 7.a i 7.b razreda OŠ Ivana Zajca, u ranojutarnjim satima, uputili su se u Zagreb.

Iako još pomalo pospani, zadovoljni smo ušli u autobus koji nas je dočekao ispod nadvožnjaka u blizini škole. Uz dobro društvo i pjesmu, put je brzo prošao. Stigli smo u prijestolnicu naše domovine. Po našem dolasku u Zagreb i njegovi stanovnici tek su ulazili u novi dan.

Na početku smo posjetili Hrvatski školski muzej iz 1901. Godine. Oduševila nas je radionica „Pišemo krasopisom…“ koju su za nas pripremili muzejski djelatnici. Tamo smo uvidjeli da se u razdoblju 19. i 20. st. jako pazilo na disciplinu i urednost učenika. Već bi se i manja odstupanja od školskog pravilnika strogo kažnjavala. Ljevacima je bilo teško pisati krasopisom pa su na bilo koji način naučili pisati desnom rukom. Svidjele su nam se i školske uniforme koje smo tamo dobili.

Radionica je osmišljena odlično, na trenutak smo se vratili dvjesto  godina unazad. Uzbuđeni i zamrljani tintom uputili smo se u obilazak muzeja. Tamo smo mnogo naučili o nazivima prijašnjih predmeta, načinu i težini obrazovanja. Iako  škola mnogima od nas nije najzabavnija, moramo priznati da je prijeko potrebna. Nažalost, ljudima u prošlosti nije bila dostupna. Školovali su se samo oni bogatiji i to pripadnici muškog spola. Žene su se mogle opredijeliti samo za strukovne škole. Kasnije se, srećom, školski sustav poboljšao.

Posebno smo se veselili obilasku RTL televizije. Kroz zgradu nas je proveo voditelj popularne emisije „Gallileo“. Upoznali smo se s  radom novinara, kamermana, redatelja i svih onih koji su potrebni za ostvarenje uspješnog projekta. Tko zna, možda u bliskoj budućnosti na malim ekranima ugledamo nekog od naših učenika.

Nakon obilaska televizije uputili smo se u šetnju gradom. Zajedno s vodičem otišli smo u Zagrebačku katedralu. Raspoloženje nam je pokvarila jaka kiša koja je ipak brzo prestala.

Prošetali smo se najvećom tržnicom  Dolac koja je otvorena još davnih tridesetih godina na mjestu starih zidina. Vidjeli smo kip Petrice Kerempuha, djelo kipara Vanje Radauša. U uskim uličicama Zagreba, ispriječio nam se Sv. Juraj. Bio je zauzet ubijanjem zmaja pa nas nije ni primijetio. Nakon odlične zabave u Donjem, odlučili smo posjetiti Gornji grad. Prošli smo kroz svima poznata Kamenita vrata. Njih je pobliže opisao August Šenoa u svom romanu „Zlatarevo zlato“. Zanimljivo je da su to jedina sačuvana stara gradska vrata. Tamo je smještena i kapela Majke Božje. Slika je čudom spašena u razornom požaru. Središte Gornjeg grada jest Markov trg koji je ujedno i glavni trg nekadašnjeg Gradeca. Na njemu se nalaze Banski dvori koji su sjedište hrvatske vlade. U njima je živio i umro legendarni Josip Jelačić. Stepenicama smo se spustili do Trga bana Jelačića. Prošetali smo trgom i autobusom se odvezli do „Arena centra“ u kojem smo dobili slobodne minute.

Oduševljeni novim iskustvima u kasnim smo se satima vratili u svima nam najdražu Rijeku. Veselimo se sljedećem izletu i pustolovinama koje će nam donijeti.

NORA BRADANOVIĆ,7.b