IZVANNASTAVNA AKTIVNOST GRAĐANSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE- TERENSKA NASTAVA-Festival prava djece
Autor: Koraljka Mahulja-Pejčić, 23. 10. 2019.

22. listopada 2019.,“Cinestar”

Učenici petih,šestih i sedmih razreda uključeni u GOO

Projekcija matineje "Školski objektiv".

Festival prava djece promiče dječje stvaralaštvo, filmsku umjetnost, dječja prava i inkluziju, a održava se u 22 grada u Hrvatskoj. Festival prikazuje filmove u sklopu tri stalne programske cjeline: Školski objektiv (dječje stvaralaštvo, matineje za osnovne škole), Mislim, dakle snimam (stvaralaštvo mladeži, matineje za srednje škole) i Dobre vibracije (matineje obiteljskih filmova). Festival je inkluzivan, programi su prilagođeni osobama s oštećenjima sluha i oštećenjima vida. Festival organizira UNICEF i Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator.

Učenici su pogledali desetak kratkih filmova,učeničkih radova,koji promiču nenasilje i toleranciju. Prikazani filmovi opisuju problematiku današnjice kao što su vršnjačko nasilje,nasilje na internetu i društvenim mrežama,svađanje u razredu,različitosti pojedinaca i sl. Učenici su pozorno pratili svaki film, promišljali o njemu te na kraju glasno zapljeskali.

Nadamo se da će svoja razmišljanja i dojmove podijeliti s prijateljima u razredu i članovima obitelji te da su ih  filmovi motivirali da budu dobri prijatelji i odgovorni mladi ljudi koji poštuju moralne vrijednosti i dječja prava.

Učenici koji pohađaju GOO krenuli su u utorak,22. listopada 2019. u Cinestar Rijeka na Festival  prava djece. Kupili smo kokice i sjeli na svoja mjesta. Gledali smo filmiće koje su snimili naši vršnjaci.Kratki filmovi su namijenjeni djeci jer smo iz njih mogli naučiti kako je djeci i odraslim osobama s poteškoćama u razvoju, djeci s vršnjačkim pritiskom ili onima koji se ne uklapaju u društvo zapravo teško. Naučili smo da se to ne smije raditi svojim vršnjacima ili drugim osobama. Na prvom filmu smo svi plakali. Radilo se o dječaku koji ima staklene kosti. Ostale filmove smo gledali grickajući kokice. Svi su bili zanimljivi i poučni osim nekih koje baš nisam razumjela.

Sve u svemu bilo je zabavno, zanimljivo i poučno. Tek kada vidiš što se događa djeci, shvatiš koliko si zapravo sretan, koliko toga imaš i koliko bi zahvalan trebao biti. Veseli i sretni vratili smo se doma. Nije bitno kakav si ili jesi li drugačiji, nego jesi li dobar prijatelj.

EVA LEPŠIĆ I PETRA FABIJANIĆ, 5.b