TERENSKA NASTAVA PETIH RAZREDA-ZVJEZDARNICA-TRSAT-CENTAR GRADA
Autor: Koraljka Mahulja-Pejčić, 2. 11. 2017.

Učenici petih razreda su u utorak,31.10.2017., bili na terenskoj nastavi. Posjetili su Astronomski centar Rijeka, Trsatsko svetište, Trsatsku gradinu i centar grada.

U Astronomskom centru su slušali predavanje o Sunčevom sustavu, a u planetariju pogledali film „Dotaknuti rub Svemira“. To je prvi i jedini astronomski centar u Hrvatskoj koji objedinjuje zvjezdarnicu i planetarij,a jedini je digitalni planetarij u Hrvatskoj. Nakon planetarija prošetali su brdom Sveti Križ na kojem su  pronađeni su najkraći zapis glagoljice iz 13. st, te kipić Rimske vučice.

Autobusom su se uputili na Trsat gdje ih je čekao stručni vodič. Proveo ih je kroz Trsatsko svetište i održao predavanje o crkvi Majke Božje Trsatske, čudotvornoj slici,kapelici zavjetnih darova, posjetu pape Ivana Pavla II. te bogatoj povijesti ovog vjerskog objekta. Poslije toga prošetali su do Trsatske gradine odakle se pruža najljepši pogled na grad. Učenici su puno naučili o bogatoj povijesti gradine te njezinoj važnosti u povijesti grada Rijeke.

Stubama Petra Kružića spustili su se u grad te na mostu koji ide preko Rječine saznali kako je on nekad bio državna granica. Vodič ih je upoznao sa znamenitostima grada na Rječini te kipom Janka Polića Kamova koji tamo stoji i gleda prema Sušaku.

Terenska nastava bila je vrlo zanimljiva i edukativna. Učenici su poštivali pravila lijepog ponašanja u ustanovama koje smo posjetili te sa zanimanjem slušali vodiče i predavanja. Pokazali su da znaju što su vjerske različitosti i kako ih poštivati te da dobro poznaju grad u kojem žive te njegove kulturno-povijesne znamenitosti. U Astronomskom centru oduševili su se planetarijem te parkom na brdu Sv. Križ na kojem je smještena zvjezdarnica.