TJEDAN LJUBAZNOSTI I TOLERANCIJE (12.-19.11.2015.g.)
Autor: Patrik Fabijanić, 24. 11. 2015.

Ove godine u našoj školi se od 12. studenog do 19.studenog obilježavao Tjedan ljubaznosti i tolerancije pod motom „Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu“.

Svjetski dan ljubaznosti obilježava se 13. studenog. U Tokiju je 13. studenog 1998. godine na inicijativu Svjetskog pokreta za ljubaznost održana konferencija o ljubaznosti i tom je prilikom donesena posebna deklaracija koja među ostalim govori o toleranciji i prihvaćanju različitosti.

Međunarodni dan tolerancije 16. je studenog 1996. godine proglasila Opća skupina Ujedinjenih naroda u skladu s Deklaracijom o principima tolerancije istaknuvši da će taj dan biti dan poštovanja i uvažavanja drugačijih od nas.

U našoj se školi uvijek trudimo promicati ljubaznost i toleranciju, a tog smo se tjedna potrudili još i više nadajući se da ćemo upravo svojim pozitivnim primjerima biti bar mala promjena koju želimo vidjeti u svijetu.  Ljubaznost ništa ne košta, a znači mnogo pa smo i mi pokušali svima oko sebe uljepšati dan poklanjajući komplimente za koje je primjere pripremila pedagoginja Barbara Skočilić ili bar osmijeh. Ljubaznost se krije upravo u tim malim znacima pažnje koji ispunjavaju naša srca toplinom i radošću. Učenici su na razne načine obilježili ovaj tjedan. Izrađivali su se plakati i crteži te pisali radovi. U holu škole izložili smo najuspješnije i najbolje, a učenici su imali i kutak gdje su na srcima mogli ispisati poruke ljubaznosti i tolerancije svojim prijateljima. Učenike svih razreda u učionicama su dočekali plakati s porukama i citatima te su s učiteljima na satovima razrednika raspravljali o promjenama kojima i sami mogu doprinijeti da bi naša škola bila ugodno i tolerantno okruženje. Pedagoginja je u drugom razredu održala  radionicu kojom se promiče razvoj tolerancije, a i u ostalim razredima ćemo tijekom školske godine posebnu pažnju posvetiti poštovanju i uvažavanju drugačijih od nas što doprinosi i našem osobnom razvoju. Nitko na svijetu nije isti pa je tolerancija prema svima nama nešto što bismo trebali imati usađeno u našim srcima i čemu želimo naučiti našu djecu. Trudimo se biti ljubazni, pokloniti osmijeh, zagrljaj ili kompliment, otvoriti nekome vrata, pružiti pomoć, reći dobro jutro, hvala, molim, izvoli ili oprosti, poželjeti sreću i prenositi pozitivnu energiju na druge…to je definitivno nešto čega nam treba što više!

Neke od poruka i citata koji su se našle na plakatima bili su:

• Nijedan čin ljubaznosti, koliko god mali bio, nikada nije uzaludan.
  • Budi ljubazan kad god je to moguće, a moguće je uvijek.
  • Čovjek samo srcem dobro vidi. Ono bitno, očima je nevidljivo.
  • Ljubaznost je jezik koji gluhi čuju, a slijepi vide.
  • Ljubazne riječi mogu biti kratke i možda ih je lako izgovoriti, ali one odjekuju u beskonačnost.
  • Strpljenje, ljubaznost, ljubav, radost, dobra volja, sreća, mudrost i razumijevanje osobine su koje nikada ne stare. Njegujte ih.

Pedagoginja Barbara Skočilić