Međunarodno matematičko natjecanje "Klokan bez granica" 2015.
Autor: Patrik Fabijanić, 27. 3. 2015.

U našoj školi je 19. ožujka 2015. godine u 12 sati i 30 minuta, pod pokroviteljstvom Hrvatskog matematičkog društva, održano Međunarodno matematičko natjecanje "Klokan bez granica". Cilj natjecanja je popularizirati matematiku, omogućiti širenje osnovne matematičke kulture, te motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.

Sudjelovalo je 36 učenika naše škole.  U kategoriji Leptirići (3. razred) natjecalo se 12 učenika, u kategoriji Ecolier (4. i 5. razred) natjecalo se 19 učenika, u kategoriji Benjamin (6. i 7. razred) 3 učenika, i u kategoriji Cadet (8. razred) 2 učenika.

U isto vrijeme s približno istim zadacima natjecali su se i učenici Armenije, Austrije, Belgije, Bugarske, Brazila, Bjelorusije, Kanade, Švicarske, Cipra, Češke, Njemačke, Ekvadora, Estonije, Španjolske, pokrajine Katalonije, Finske, Francuske, Gruzije, Grčke, Hrvatske, Mađarske, Indonezije, Irana, Italije, Kirgistana, Kazahstana, Kolumbije, Litve, Moldavije, Makedonije, Meksika, Mongolije, Nizozemske, Norveške, Obale Bjelokosti, Pakistana, Poljske, Portorika, Portugala, Paragvaja, Rumunjske, Srbije, Rusije, Švedske, Slovenije, Slovačke, Tunisa, Ukrajine, Velike Britanije, Sjedinjenih Američkih Država, Venezuele, Čilea, Gane, Irske, Izraela, Kostarike, Latvije i Malezije.

Motto igre - natjecanja "Matematički klokan" je: bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Sastoji se od 12 zadataka za skupine Pčelica i  Leptirić, odnosno 24 zadatka za sve ostale skupine. Zadaci su raznovrsni i poredani od lakših prema težima. Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan. Službeni su jezici "Klokana" francuski i engleski, a pitanja su prevedena na jezike zemalja sudionica. Igra - natjecanje se samofinancira članarinom sudionika - natjecatelja. Prikupljena se sredstva koriste za organizaciju, pripremu zadataka i simbolične poklone svim natjecateljima. Najmanje polovina prikupljene svote mora se potrošiti za nagrade najboljima.

Povjerenica natjecanja je Ana Carević,prof. matematike