« Svibanj 2024 »

Putovima Frankopana
Autor: Koraljka Mahulja-Pejčić, 3. 5. 2024.

Učenici sedmih i osmih razreda koji pohađaju katolički vjeronauk išli su u ponedjeljak, 29.4.2024. na terensku nastavu Putovima Frankopana. Ruta ima 20 kaštela, a 8 ima i interpretacijski centar. U planu nam je posjetiti sve centre, a ove smo se godine odlučili za Bakar i Kraljevicu. Stigli smo do Pomorske škole Bakar i  prošetali prekrasnim starim gradom i stigli do kaštela. Tamo nas je dočekala direktorica turističke zajednice koja nas je kratko upoznala s gradom Bakrom i cijelom općinom. Uslijedilo je upoznavanje frankopanskog kaštela. Bilo je jako zanimljivo, a najviše se učenicima svidjelo kad smo za degustaciju dobili bakarski baškot koji je autohtoni i prepoznatljivi suvenir grada Bakra. Nakon kratke i slatke okrijepe, zaputili smo se prema crkvi sv. Andrije. Razgledali smo prekrasnu crkvu koja je treća po veličini u Hrvatskoj, a zatim i podzemne hodnike (katakombe) ispod crkve. Uslijedila je šetnja do rive u Bakru, nakon čega smo se uputili prema Kraljevici. Pored dvorca Nova Kraljevica dočekala nas je direktorica turističke zajednice grada Kraljevice. Prošetali smo oko kaštela koji je po mnogima najljepši i najsačuvaniji. Interpretacijski centar u kaštelu ima tri multimedijalne prostorije koje smo  vrlo rado razgledali. Učenici su mogli vidjeti brojne vrijedne eksponate, od kojih im se najviše  svidjela gatalica. Za kraj pogledali smo prekrasan spot pjesme Zavičaju tebi – himnu Primorsko-goranske županije. Nakon dvorca, uslijedila je šetnja do rive u Kraljevici, a zatim posjet crkvi sv. Nikole. Tamo nas je dočekao župnik koji nam je održao vrlo zanimljivo predavanje. Nakon zajedničkog fotografiranja učenici su imali kratko slobodno vrijeme. Terenskoj nastavi prisustvovalo je 48 učenika i 4 učitelja pratitelja.