SVJETSKI DAN LJUBAZNOSTI
Autor: Patrik Fabijanić, 20. 11. 2020.

Dana 13. studenog 1998. godine u Tokyju je, na inicijativu Svjetskog pokreta za ljubaznost, održana konferencija o ljubaznosti. Tom prilikom donesena je posebna deklaracija koja između ostalog govori o toleranciji i prihvaćanju različitosti. Naglašavajući važnost te deklaracije, upravo je taj datum odabran kao Svjetski dan ljubaznosti i obilježava se u cijelom svijetu pa tako i u našoj školi.

Učenici 6.a obilježili su u svojoj učionici Svjetski dan ljubaznosti analizom pjesme Progutaj srdžbu Zvonimira Baloga. Nakon razgovora o načinu na koji se odnosimo jedni prema drugima, učenici su napisali na papiriće posljednje komplimente koje su dobili te tko im ih je uputio, a potom su jedni drugima pisali komplimente i pohvale. Učenici su istaknuli važnost ljubaznosti u svojim pjesmama koje smo sjedinili u našem Registru ljubaznosti, a na kraju smo odabrali i mistera i miss ljubaznosti. Titulu najljubaznije odnijela je Ema Rogina, a najljubazniji Fran Božičković  nažalost je bio odsutan, no drugoplasirani Karla Dadasović i David Šumonja čuvaju mu krunu i lentu koji će mu biti uručeni na povratku.

Registar ljubaznosti 6.a:

Učenici 5.a razreda obilježili su Dan ljubaznosti u svojoj učionici. Učenici su započeli sa stvaranjem zajedničke mentalne mape prilikom čega su se vodili asocijacijama na temu ljubaznosti i svega što mogu povezati s tom riječi. Nastavili smo gledanjem video uratka o „lancu ljubaznosti“  (https://www.youtube.com/watch?v=nwAYpLVyeFU )  pomoću kojega su shvatili važnost pomaganja i ljubaznosti prema drugima koja će im se kad-tad vratiti.

Treća aktivnost koju smo proveli temeljila se na razvoju prijateljskih odnosa u razredu, točnije pokazivanja ljubaznosti kolegama iz razreda. Svaki učenik je izvukao ime kolege iz razreda kojemu je morao dati kompliment i navesti sve pozitivne strane te osobe. Za kraj, učenici su dobili „kindness challenge“ koji moraju izvršiti. Izazov traje 20 dana unutar kojih će izvršiti sve zadatke koji su navedeni i dodatno razviti svijest o važnosti ljubaznog ponašanja.

Ljubaznost ne košta ništa, a dovoljna je da nam vrati osmijeh na lice i uljepša dan. Ljubaznost prema drugima povećava i našu sreću. Zato budite ljubazni jedni prema drugima, ali i prema sebi!

Ne zaboravite, ljubazna riječ otvara svaka vrata!