« Rujan 2024 »

Osmaši na ekskurziji: Sjeverna Dalmacija
Autor: Patrik Fabijanić, 22. 5. 2024.

Dana 15. svibnja 2024. g. uputili smo se na našu dugoočekivanu ekskurziju. Krenuli smo u 7 sati s autobusne stanice kod škole. Vožnja je trajala oko 3 sata te smo stigli u grad Nin. Posjetili smo Solanu Nin uz stručno vodstvo, potom smo obišli grad Nin te upoznali njegove znamenitosti. Nakon toga smo se uputili do Zadra gdje smo posjetili Muzej iluzija i dobro se zabavili. Također smo uz stručno vodstvo prošetali ovim divnim gradom, razgledali Crkvu sv. Donata, Forum, Kalelargu, šetali do poznatog zadarskog Pozdrava Suncu i poslušali Morske orgulje. Stigli smo u hotel oko 18 sati, smjestili se u sobe i bili smo jako uzbuđeni jer smo znali da ćemo ići na bazen na kojem smo se jako zabavili. Nakon večere, druženja i bazena, presvukli smo se i istuširali, spremili za krevet i svi zaspali kao topovi.

Nadja Rajčić i Tena Bogović, 8.a

Drugi dan ekskurzije bio je dan adrenalina, zabave i sporta. Proveli smo 4 sata na kanu safariju na rijeci Zrmanji. Prvi dio staze dug 7 km bio je predviđen za učenje osnova kajakinga. Idućih 7 km, sad već iskusni, proveli smo spuštajući se niz slapove od 1, 2, 3 i 5 m i usput uživajući u krajoliku. Završili smo svoju kanu-avanturu ponosni na svoj uspjeh. U čamcima se osjetilo zajedništvo, energija i želja za novim iskustvima. Svi smo bili mokri i umorni, ali sretni i ponosni na naš pohod Zrmanjom.

Nakon ručka uputili smo se u Šibenik. Krešimirov grad upoznali smo preko katedrale Sv. Jakova i šetnjom uskim renesansnim uličicama starog dijela grada. Stručno vodstvo objasnilo nam je važnost svake od spomenutih. Bili smo zadivljeni načinom građenja. Biti turist u vlastitoj državi baš je lijep osjećaj. Navečer smo se družili u hotelu u Vodicama. Večer smo proveli jačajući prijateljske veze i zajedništvo. Biti dio ove generacije stvarno je predivan osjećaj!

Matej Jurišić, 8.b i Karlo Arbanas, 8.a

Na našem trećem danu ekskurzije otputovali smo u Sokolarski centar gdje smo se upoznali sa životom ptica grabljivica. Tamo smo vidjeli sovu i pticu iz Amerike koja označava mir i kojoj sam dotaknuo kljun sa nosom. Nakon kratkog razgleda otišli smo do Skradina gdje smo s brodom došli do jednog od mnogih ulaza u NP Krka. Tamo smo slobodno vrijeme iskoristili na razgledavanje predivne netaknute prirode i raskošnih slapova. Nakon NP Krka vozili smo se do Pakova Sela gdje smo ručali i uz simpatičnu vodičkinju u Etnolandu Dalmati saznali sve o životu naših predaka na tim prostorima. Cijelim putem kući zadržali smo dobro raspoloženje pjesmom i zabavom u autobusu. Čekao nas je dug put kući tijekom kojeg smo se nažalost trebali oprostiti od putovanja koje nikada nećemo zaboraviti. Sretni, veseli i puni dojmova, vratili smo se u Rijeku, 17. svibnja, oko 21 sat.

Fran Seršić, 8.b i Jakov Šurbek, 8.a